Príprava liečivého bylinkového čaju
Zápar a odvar: Čerstvé byliny narežeme a dáme ich v predpísanom množstve do skleneného pohára alebo nekovovej nádoby. Vodu necháme zovrieť, odstavíme ju a pripravené rastliny zalejeme. Čerstvé byliny lúhujeme len veľmi krátko (stačí pol minúty)! Čaj musí byť celkom jasný: jasnožltý alebo jasnozelený. Suché bylinné zmesi lúhujeme o niečo dlhšie ( jednu až dve minúty). Takto pripravený čaj je oveľa príjemnejší a na vzhľad krajší. Korene dáme do predpísaného množstva studenej vody, krátko povaríme a tri minúty lúhujeme.
Dennú dávku čaju prelejeme do termosky a podľa návodu po dúškoch pijeme. Vo všeobecnosti dávame jednu čajovú lyžičku bylín na ¼ litra vody (jedna šálka), inak dávkujeme podľa údajov pri jednotlivých rastlinách.
Macerácia: Niektoré byliny ( napr. Kapsičku, imelo alebo puškvorec) nemôžeme zapariť lebo zvýšením teploty by sa stratila ich liečivá sila. Čaj s týchto bylín získame vylúhovaním v studenej vode čiže maceráciou. Udané množstvo bylín dáme do studenej vody na 8 až 12 hodín (obyčajne cez noc) a necháme lúhovať, potom macerát krátko prihrejeme (len na teplotu vhodnú na pitie!) a denné množstvo prelejeme do termosky, ktorú sme predtým vypláchli horúcou vodou. Maceráciu získaný výluh zmiešaný so záparom je najlepší spôsob, ako získame z liečivej rastliny všetky látky: Byliny macerujeme polovičnou dávkou vody cez noc, ráno scedíme. Rastlinné zvyšky ešte zaparíme ďalšou polovicou zovretej vody a opäť scedíme. Maceráciou (za studena) získaný výluh primiešame k záparu. Týmto spôsobom pripravený čaj obsahuje účinné látky aj s macerácie, aj zo záparu.
Tinktúry sú výťažky z rastlín získané pomocou 38 – 40% žitného alebo ovocného liehu. Fľaša alebo iná uzatvárateľná nádoba sa volne naplní určitou bylinou a zaleje ovocným alebo žitným liehom. Dobre sa uzavrie a dá na teplé miesto (izbová teplota) na 14 alebo viac dní, častejšie sa pretrasie, nakoniec sa scedí a zvyšky sa vylisujú. Tinktúry sa užívajú vnútorne po kvapkách zriedené čajom, zvonka na obklady alebo natieranie.
Čerstvá šťava
Čerstvá šťava z bylín sa užíva po kvapkách alebo sa ňou navlhčujú choré miesta na tele. Získava sa v domácom odšťavovači, v ktorom sa rastliny rozdrobia a vylisujú. Čerstvé šťavy možno pripravovať denne. Naplnené do malých fliaš, dobre uzavreté a uschované v chladničke vydržia celé mesiace.
Kaša z bylín
Stonku a listy rozvaľkáme valčekom na cesto na kašovitú hmotu. Rozotrieme na ľanové plátno, priložíme na choré miesto, zaviažeme šatkou a udržiavame v teple. Tento kašovitý obklad môžeme ponechať celú noc .
Nad hrniec s vodou zavesíme sito s čerstvými alebo vysušenými bylinami, všetko zakryjeme a vodu varíme. Po nejakom čase zoberieme parou zmäknuté, teplé byliny, zabalíme ich do gázy a priložíme na choré miesto. Celé zakryjeme vlnenou šatkou a obviažeme uterákom . nesmie vzniknúť pocit chladu. Veľmi účinné sú parné obklady z prasličky. Takéto obklady sa nechajú pôsobiť dve hodiny alebo cez noc.
Ako obklad môžete použiť aj z liečivého bylinného čaju – záparové vrecko.
Obklady zo švédskych bylinných kvapiek
Navlhčenú vatu švédskymi kvapkami priložíme na choré miesto, ktoré sme vopred namastili nechtíkovou masťou, aby alkohol nevytiahol z pokožky tuk. Na to položíme väčší kus igelitu, aby sme nezamastili bielizeň a až potom to celé previažeme obväzom. Obklad necháme pôsobiť dve až štyri hodiny podľa povahy ochorenia a ako ho znesieme, prípadne cez noc. Keď obklad zložíme, pokožku zapudrujeme. Alergickým osobám nedávame igelit, ale obviažeme ho len uterákom.
Nesmieme zabudnúť pred priložením obkladu namastiť pokožku!
Miesta , ktoré svrbia, treba namastiť nechtíkovou masťou.
Olejové prípravky získame takto: kvetmi alebo bylinami naplníme fľašu až po hrdlo , zalejeme za studena vylisovaným olivovým olejom dva prsty pod kvety alebo byliny a necháme 14 dní na slnečnom mieste, alebo v blízkosti tepelného zdroja.
Bylinné kúpele
Úplný kúpeľ: Byliny macerujeme cez noc v studenej vode. Na jeden kúpeľ treba jedno plné vedro (ž – 8 litrov) čerstvých alebo 200g sušených liečivých bylín. Na druhý deň sa macerát prihreje a vleje do vody pripravenej na kúpeľ. Kúpeľ má trvať 20 minút. Srdce nesmie byť vo vode. Po kúpaní sa nepoutierame, ale v osuške alebo v kúpacom plášti si ľahneme do postele a ešte sa vypotíme.
Sedací kúpeľ: Na sedací kúpeľ treba len pol vedra čerstvých alebo100g sušených liečivých bylín. Postupujeme ako pri úplnom kúpeli. Voda na kúpanie musí siahať nad obličky. Ďalej treba zohľadňovať návody pri jednotlivých bylinách.
Vodu z úplného alebo sedacieho kúpeľa môžeme použiť dva razy, ale musíme ju ohriať.
Liečivé bylinné čajové zmesi
Cysty a myomy- dochádza k zmenšovaniu a postupného zániku cýst.
Funkčnosť obličiek, zápal močových ciest, sťažené močenie, obličkové kamene, koliky, reumatické ťažkosti, povzbudenie trávenia, činnosť žalúdka a žlčníka, tvorba žalúdočných štiav, zamedzenie kolikám, bezbolestné vyprázdňovanie, zápchy, likvidácia baktérie Helikobacter pylori – v žalúdku a dvanástniku, čistenie a regenerácia krvi a pečene, zväčšená a zapálená prostata, zápalové a vredové ochorenia na žalúdku a dvanástniku, zamedzenie vnútorného krvácania, zamedzenie krvácania hemoroidných uzlov, pristatika čriev, homeroidy, uľahčenie dýchania, horné dýchacie cesty, uvoľnenie hlienov, regenerácia sliznice, zníženie krvného tlaku, dobrý spánok, psychická vyčerpanosť, nespavosť, nepravidelná a bolestivá menštruácia, zápaly, výtoky, klimaktérium, dojčiace matky – podpora tvorby materského mlieka, Chrípka a prechladnutie, detský čaj, búšenie srdca, vysoký krvný tlak, srdcová nedostatočnosť, aritmia, ischemická choroba srdca, povzbudenie pri psychickej vyčerpanosti, diabetes, cukrovka, zdravá pokožka, koža, detoxikácia organizmu, štíhla línia, črevá – zápal čriev, očista celého organizmu, reuma, dna.