Neliečený zápal čriev môže vyústiť do rakoviny
Zápalové ochorenia čriev postihujú najmä mladých ľudí, v štvrtine prípadov sa prejavia už v detskom veku. Crohnovu chorobu a ulceróznu kolitídu spájajú bolesti brucha, riedka stolica, časté hnačky, zvýšená teplota, no môžu sa pridružiť aj zápaly kĺbov, pečene či očí.
Pod skratkou IBD sa skrývajú chronické celoživotné zápalové ochorenia tráviaceho traktu, teda Crohnova choroba a ulcerózna kolitída, ktorými na Slovensku trpí približne 12- až 15-tisíc pacientov. Odhaduje sa, že v Európe žije asi 2,5 milióna ľudí s IBD, pričom výskyt stále narastá. „Zápalové ochorenia čriev postihujú najmä mladých ľudí vo veku 15 až 35 rokov a v 25 % sa prejavia už v detskom veku. Priebeh charakterizujú obdobia zlepšenia a zhoršenia a ak sa neriešia, môžu viesť k vážnym komplikáciám, napríklad k rakovine hrubého čreva, až k smrti. Moderná liečba je veľmi účinná, treba s ňou však začať včas,“ „Crohnova choroba aj ulcerózna kolitída sú diagnózy na celý život. Problémom je náročná diagnostika, kvôli ktorej sú pacienti často považovaní za psychiatrických pacientov. Niekedy trvá roky, kým sa zistí, čo je príčinou ich ťažkostí.“
Hoci obe ochorenia postihujú črevo, líšia sa. Kým ulcerózna kolitída napáda výlučne hrubé črevo a konečník, Crohnova choroba môže zaútočiť na ktorúkoľvek časť tráviaceho traktu. Crohnova choroba sa neprejaví tak očividne krvavými hnačkami, ktoré pacienta privedú k lekárovi. Typickejšie je skôr nafukovanie a nesprávne sa rieši ako laktózová intolerancia či celiakia. Nešpecifická bolesť brucha sa dá niekedy pomýliť s podráždeným apendixom (slepým črevom). Keďže vstrebávanie živín a ďalších látok býva poškodené už v pomerne skorom štádiu Crohnovej choroby, jedným z prvých príznakov ochorenia býva výrazný úbytok telesnej hmotnosti. Gastroskopia ani kolonoskopia nedokážu obsiahnuť väčšinu tenkého čreva. Niekedy diagnózu potvrdí až magnetická rezonancia.
Čo ich spôsobuje?
Príčina nešpecifických črevných ochorení nie je stále objasnená. Predpokladá sa, že na ich vzniku sa podieľa niekoľko faktorov. Za jednu z hlavných príčin zápalového procesu sa považuje abnormálna imunologická reakcia organizmu vedúca k zápalu na sliznici tráviacej trubice. Táto neprimeraná reakcia je pravdepodobne podmienená geneticky. Za ďalšie faktory sa dajú považovať bakteriálne alebo vírusové infekcie a ostatné vplyvy vonkajšieho prostredia, hlavne životospráva a psychický stres.
Crohnova choroba
Je to chronické zápalové ochorenie tráviacej trubice. Najčastejšie postihuje koniec tenkého čreva a hrubé črevo. Na rozdiel od ulceróznej kolitídy zápal preniká hlbšie do steny čreva a môže sa rozšíriť aj do jeho okolia. Pri prieniku zápalu cez stenu čreva môžu vznikať kanáliky vyplnené hnisom – takzvané fistuly a vyústiť do dutín vyplnených hnisom – takzvaných abscesov. Výsledkom je abnormálne nahromadenie inak neškodných baktérií v stene čreva, vyvolanie zápalu jeho sliznice a neskôr aj celej steny a okolia.
Príznaky:
Závisia od toho, ktorá časť tráviacej trubice je zapálená. Pri zápale tenkého čreva môže byť hlavným príznakom únava, chudnutie, teploty. Pokiaľ sa tenké črevo zúži pridružujú sa bolesti, najmä po jedle. Pri zápale hrubého čreva sú typické hnačky, často s prímesou krvi. Postihnutie konečníka sa prejaví bolesťami konečníka a výtokom. Zriedkavejšie je zápalové postihnutie ústnej dutiny s drobnými bolestivými vriedkami, tzv. aftami, postihnutie žalúdka. Medzi vážne komplikácie patrí zúženie čreva v dôsledku zjazvovatenia, vytvorenie hnisavých kanálikov – fistúl do okolia čreva alebo konečníka a rozvoj dutiniek vyplnených hnisom – abscesov.
Podobne ako pri ulceróznej kolitíde môžu byť postihnuté aj mimočrevné orgány. Zápal môže postihnúť kĺby, chrbticu, kožu alebo oči. Pri krvácaní sa môže rozvinúť chudokrvnosť a pri dlhotrvajúcom zápale a užívaní kortikodov rednutie kostí – osteoporóza.
Diagnostika:
Diagnóza Crohnovej choroby sa stanoví na základe preukázania zápalu v organizme z krvi alebo stolice a zobrazením zápalového postihnutia čreva pomocou endoskopie, ultrazvuku, CT alebo magnetickej rezonancie.
V poslednej dobe sa za kľúčové laboratórne vyšetrenie považuje stanovenie kalprotektínu v stolici. Kalprotektín je bielkovina, ktorá sa nachádza v bielych krvinkách. Ak je v čreve prítomný zápal, biele krvinky sa vylučujú do stolice a s nimi aj kalprotektín. Pozitívna hodnota preto znamená prítomnosť zápalu v čreve, negatívna naopak aktuálny zápal vylučuje s vysokou presnosťou.
Kľúčovým vyšetrením zostáva kolonoskopia, keďže až 95 % pacientov s Crohnovou chorobou má postihnutie konca tenkého čreva a/alebo hrubého čreva, ktoré je možné priamo vyšetriť pomocou kolonoskopu.
U pacientov s dokázanou Crohnovou chorobou sa v pravidelných intervaloch kontroluje aktivita ochorenia pomocou sledovania zápalových parametrov v krvi (CRP a leukocyty) alebo stolici (kalprotektín). Takisto sa pravidelne hodnotí aktivita ochorenia pomocou tzv. klinických alebo endoskopických indexov aktivity.
Liečba:
Liečba závisí od miesta postihnutia čreva a závažnosti ochorenia. Doporučjeme pitie liečivej bylinnej zmesi na zápal hrubého a tenkého čreva.
Trojmesačná kúra:
Návod: 1 čajovú lyžičku zaliať s 0,25 l horúcej vody, 10-15 min. vylúhovať. Piť 3x denne počas 3 týždňov. Týždeň vynechať, po týždňovej prestávke celý cyklus zopakovať 3x.
Zloženie: Rumanček pravý, Slez nebadaný, Repík lekársky, Nátržník vzpriamený, Dub letný, Puškvorec obyčajný, Šalvia lekárska,
Tymian obyčajný, Sladovka hladkoplodá.
Pitie liečivého bylinného čaju na zápal čriev môžete kombinovať s Arnikovou tinktúrou.
Zvyčajne sa rozlišuje úvodná liečba na dosiahnutie úľavy od ťažkostí (tzv. indukčná) a liečba na udržanie remisie. Vo všeobecnosti je liečba pri Crohnovej chorobe dlhodobá, vo väčšine prípadov je potrebná na celý život. Pri vysadení udržiavacej liečby dochádza totiž u veľkej väčšiny pacientov k návratu ochorenia (relapsu).
Lieky, ktoré potláčajú imunitnú odpoveď, dokážu výrazne zlepšiť kvalitu života. Každý pacient je však iný a ani biologická liečba nezaberá u každého. Keď zlyhajú lieky, je čas na chirurgický zákrok.
Životospráva:
Aj keď je základom pri Crohnovej chorobe protizápalová liečba, zmeny v strave a životnom štýle môžu výrazne pomôcť zmierniť príznaky, ako aj udržať remisiu ochorenia. Neexistuje však žiadny presvedčivý dôkaz o tom, že by strava spôsobovala zápalové ochorenie čriev. Diskutuje sa o stravovaní, ktoré obsahuje veľa jednoduchých cukrov, nasýtených tukov, soli, mäsa a potravinových prísad a naopak, zahŕňa málo čerstvého ovocia, zeleniny, strukovín a rýb. Výsledky štúdií sú však nejednoznačné a nedokázal sa priamy súvis spôsobu stravovania so vznikom Crohnovej choroby. V každom prípade, ak už je Crohnova choroba prítomná, diéta je neoddeliteľnou súčasťou liečby. Typ diéty, výber potravín a ich príprava závisí od viacerých faktorov, ako sú zápalová aktivita ochorenia, rozsah postihnutia tráviaceho traktu, stav výživy, vek a prítomnosť komplikácií.
.