Ako si pomôcť pri depresii
Depresia – depression
Súčasnosť nás vystavuje neustálemu napätiu, sme nútení zamýšľať sa nad budúcnosťou nášho života. A preto je veľmi dôležité akými myšlienkami sa zaoberáme a s akými ľuďmi sa obklopujeme.
Ľudia trpiaci depresiou strácajú kontrolu nad svojimi náladami a pocitmi, väčšinou času sa cítia bez nálady a nič ich nezaujíma. Dôsledkom môžu byť problémy s udržaním si zamestnania, rodinnými alebo sociálnymi vzťahmi.
Depresia je duševný stav charakterizovaný pocitmi smútku, melanchólie, psychickej vyčerpanosti, útlmom a nízkym sebavedomím. Je pomerne bežné ochorenie, ktoré sa prejavuje širokou škálou emocionálnych a fyzických príznakov, ktoré výrazne vplývajú na náš každodenný život.
Bežný smútok nie je depresia, jeho intenzita a trvanie sú dočasné. Depresia je však na rozdiel od bežného smútku duševný chorobný stav, ktorý môže vzniknúť aj bez zjavného dôvodu alebo ako neadekvátne vyústenie dlhotrvajúceho smútku.
Aké sú príznaky DEPRESIE ?
- smútok – dlhotrvajúci a hlboký smútok je pre depresiu typický,
- pesimizmus – zameranie sa na negatívne stránky života, bolesť hlavy,
- pocit zlyhania – vedomie zlyhania v dôležitej veci,
- nenávisť voči sebe – nenávidenie seba, svojich vlastností, svojho tela,
- pocit viny – vedomie ťažkého previnenia, migréna,
- vedomie, že si zaslúžim trest – predstava, že by som mal byť potrestaný,
- seba obviňovanie – prisudzovanie si viny a zodpovednosti,
- samovražedné myšlienky – riešenie bezvýchodiskovej situácie je videné v samovražde, narušený nervový systém,
- častejší plač – melanchólia, ľudia v depresii častejšie plačú, niekedy naopak by chceli plakať a nemôžu,
- podráždenosť – vyššia citlivosť na rušivé situácie,
- nerozhodnosť – neschopnosť rozhodnúť sa alebo veľmi dlhé rozhodovanie aj v maličkostiach,
- neupravenosť zovňajšku – strácanie záujmu o svoj zovňajšok,
- zmena telesnej hmotnosti – dôsledok prejedania sa alebo odmietania jedla, narušené trávenie,
- spomalenosť – predĺženie času potrebného na vykonávanie rôznych činností,
- zmena dĺžky spánku – väčšinou ide o neskoré zaspávanie, nepokojný spánok a skoré prebúdzanie,
- psychická vyčerpanosť – vyskytuje sa aj bez namáhavej činnosti,
- strata apetítu – „strácanie chuti“ do jedla, nefunkčné trávenie a pôžitok z jedla,
- strata energie – znížená imunita, zvýšená únavnosť, nechuť niečo robiť,
- strata záujmu o sex – znížené libido.
Ako postupovať, aby ste sa cítili lepšie?
Radujte sa z maličkostí a udržujte sociálny kontakt
Izolácia je hnacou silou depresie. Potrebujete osobu, ktorá vás bude počúvať bez prerušenia a nebude vás súdiť. Choďte s niekým na čaj alebo kávičku, to môže byť samo o sebe príjemné. Zmeníte miesto a rovnako aj depresívne myšlienky na pozitívne.
Zdravé stravovanie a dobré trávenie je v ľudskom živote kľúčové. Pomôžu vám liečivé bylinky a prírodhttps://www.prirodne-lieciva.sk/né liečivá bez chémie.
Urobíte niečo dobré pre svoj organizmus a vaše orgány ako srdce, žalúdok, pečeň, obličky, žlčník, ľadviny, nervový systém, celý ľudský organizmus Vám bude vďačný.
Pravidelne si zacvičte
Cvičenie pomáha vytvárať pozitívne pocity a zlepšovať náladu. Keď trénujete, mozog produkuje hormóny, ktoré sú prirodzenou cestou k zvýšeniu pocitov šťastia a eufórie. Okrem toho, počas cvičenia môžete spoznávať nových ľudí, objavovať nové miesta, nové možnosti. Počas telesnej aktivity sa v mozgu tvoria endorfíny – hormóny šťastia. Vďaka nim sa môžete depresii vyhnúť, prípadne sa jej postupne zbavovať.
Nepokojný spánok je súčasťou depresie, pokojný neprerušovaný spánok by mal trvať minimálne 7 hodín, aby vaše telo fungovalo čo najlepšie. Navyše, je to regulátor nálady, ktorý uvoľňuje vašu myseľ. Ak sa chcete zbaviť psychickej vyčerpanosti a udržať si pohodu.
Minimalizujte používanie mobilu a internetu
Zrazu ožije vaše telo i duša. Začnete si všímať maličkosti v sebe i okolo seba. A možno zistíte aj jeden dôležitý fakt, že väčšina vecí, ktorá nás hnevala, pochádzala práve zvonku a nie z vášho vnútra.
Prijmite za seba zodpovednosť
Prijmite za seba plnú zodpovednosť a pevne sa rozhodnite, že chcete zmeniť svoj život. V živote sa stáva, že sa niečo nepodarí alebo človek cíti nespravodlivosť. Nič nie je ideálne. Každý človek má svoj vlastný životný príbeh.
Vyhýbajte sa negatívnym ľuďom
Ľudia a miesta, ktorými sa obklopujeme, majú na vašu myseľ a na váš život neuveriteľne silný vplyv. A ak trpíte depresiou, bolo by rozumné, keby ste viac premýšľali nad tým, s kým a kde budeme tráviť svoj čas.
Pomôže aj meditovať
Meditácia nie je nič iné ako stíšenie a upokojenie mysle. Mohli by sme ju tiež charakterizovať ako odpojenie sa od všetkého hluku sveta.
Ak chcete prekonať depresiu, pravidelná sebareflexia by sa mala stať súčasťou vášho života. V prvom rade vy sami musíte rozumieť vášmu životnému príbehu, detstvu, vašej traume či https://www.prirodne-lieciva.sk/bolesti. V sebareflexii však možno ísť ešte do väčšej hĺbky za pomoci dobrého psychológa.
Kedy treba vyhľadať pomoc ?
Ak vám vaše príznaky depresie spôsobujú problémy so vzťahmi, prácou alebo vašou rodinou, pretrvávajú viac ako 14 dní a nevidíte jasné riešenie, vyhľadajte odborníka. Rozhovor s poradcom pre duševné zdravie alebo lekárom môže pomôcť zabrániť tomu, aby sa veci zhoršili.
Ja sám som úspešne prekonal depresiu a teraz sa u mňa začala nová etapa života. Želám Vám veľa zdravíčka a vždy choďte za svojim cieľom !
CEO