Trápia Vás kŕčové žily?
Kŕčové žily sú zväčšené, opuchnuté a skrútené žily, ktoré majú modrú alebo tmavo fialovú farbu a ktoré sa často objavujú na nohách a chodidlách. Vznikajú, keď chybné chlopne v žilách umožňujú, aby krv tiekla nesprávnym smerom alebo sa zhromažďovala v určitom mieste.
Ako sa kŕčové žily liečia?
Ak pacient nemá žiadne príznaky a neobťažuje ho pohľad na kŕčové žily, liečba nemusí byť potrebná. Ak však u neho existujú príznaky, môže byť potrebná liečba na zmiernenie bolesti alebo nepohodlia, riešenie komplikácií, ako sú vredy nôh, zmena farby kože alebo opuch.
Niektorí pacienti si môžu chcieť liečiť žily z kozmetických dôvodov.
Masť na kŕčové žily – www.prirodne-lieciva.sk
- redukuje symptómy kŕčových žíl, bolesť nôh, opúchanie, svrbenie a nočné kŕče,
- podporuje zdravé žily,
- pomáha pri chronickej žilovej nedostatočnosti,
- pomáha zdravej cirkulácii krvi vďaka protizápalovému a antioxidačnému účinku.
Prírodný produkt je určený pre každú ženu, ktorá je náchylná na opuchy a zadržiavanie tekutiny. Pre mladé a staršie ženy, ktoré majú kŕčové žily alebo trpia žilovou nedostatočnosťou. Pre ženy v každom veku, ktoré musia dlhodobo stáť, trpia pocitom ťažkých nôh a kŕčmi.
Ako predchádzať vzniku kŕčových žíl?
Na zníženie rizika vzniku kŕčových žíl:
- veľa cvičte, úplne stačí chôdza
- udržiavajte si zdravú váhu
- vyvarujte sa príliš dlhého státia
- neseďte si so skríženými nohami
- seďte alebo spite s nohami zdvihnutými na vankúši
- ak máte sedavú prácu pokúste sa pohybovať najmenej raz za 30 minút.
Hlavnou silou, ktorá umožňuje odvádzanie krvi z dolných končatín, sú svaly, ktoré pri práci stláčajú žily. Systém chlopní zase nedovolí, aby sa pri svalovom sťahu vracala krv smerom dole, k nohám. Touto súčinnosťou svalovej pumpy a systému chlopní je zabezpečené, že krv prúdi z dolných častí smerom k slabinám a nie naopak.
Čím viac je zapojená svalová pumpa, ako napríklad pri chôdzi alebo športe, tým je odvádzanie krvi z dolných končatín účinnejšie. Naopak, pri dlhodobom státí pracuje svalová pumpa len obmedzene, preto je krv z dolných končatín odvádzaná tiež len obmedzene a môže sa v nich hromadiť. Z tohto dôvodu máme po dlhodobom státí pocit ťažkých nôh.
Čo sú to kŕčové žily a koho postihujú?
Kŕčové žily (varixy) dolných končatín sú rozšírené a serpentínovite zmenené žily povrchového systému dolných končatín. Varixy dolných končatín patria medzi najčastejšie ochorenia v populácii. Až 55 percent žien má známky žilového ochorenia dolných končatín a asi 25 percent žien má viditeľné kŕčové žily. Muži sú postihnutí menej často, viditeľné varixy má asi len 15 percent mužov.
Medzi rizikové faktory výskytu varixov patrí pohlavie a vek. Vekom sa pravdepodobnosť výskytu tohto ochorenia zvyšuje.
Sekundárne príčiny vzniku kŕčových žíl
- Hlboká žilová trombóza dolných končatín, keď je hlboký systém uzavretý krvnou zrazeninou a krv prúdi povrchovým systémom pod vyšším tlakom a môžu vznikať kŕčové žily.
- Tehotenstvo, keď plod tlačí na žily panvy a zvyšuje tlak krvi v dolných končatinách. Ďalším faktorom vzniku varixov v tehotenstve je zvýšená produkcia progesterónu – hormónu, ktorý spôsobuje okrem iného i nedostatočnosť chlopní. Tieto dva faktory vedú k zvýšenému vzniku varixov v tehotenstve.
- Úrazy a vývojové anomálie žilového systému dolných končatín patria medzi menej časté príčiny sekundárnych varixov.
Čo prispieva ku vzniku kŕčových žíl?
Medzi faktory, ktoré prispievajú ku kŕčovým žilám, sú dedičné predispozície, obezita, pôrody, dlhodobé státie a nedostatok pohybu.
Klinické prejavy
Kŕčové žily sú väčšinou vyvolané nedostatočnosťou chlopní, ktorá vedie k hromadeniu krvi v povrchových žilách. Pri tom je tiež zvýšený tlak v žilách. Tomu hovoríme žilová nedostatočnosť (venózna insuficiencia) a zvýšenému tlaku krvi v žilách hovoríme venózna hypertenzia. Pri venóznej hypertenzii je porušená i výmena látok, tzv. metabolizmus v tkanivách, čo sa prejavuje subjektívnymi a objektívnymi ťažkosťami. Ťažkosti pri kŕčových žilách sú spôsobené najmä venóznou insuficienciou.
Subjektívne prejavy
Venózna hypertenzia sa prejavuje bolesťami dolných končatín, najmä v noci, pálením, svrbením, nočnými kŕčmi, pocitom ťažkých alebo nepokojných nôh. Tieto ťažkosti môžu u žien súvisieť aj s menštruačným cyklom. Bolesť pri kŕčových žilách je väčšinou tupá a zhoršuje sa pri dlhodobom státí. Zlepšuje sa pri chôdzi, pretože pri chôdzi sa zvyšuje práca svalovej pumpy a zlepšuje sa odtok krvi z nôh. Podobne sa bolesť zlepší pri zodvihnutí dolných končatín do vyvýšenej polohy. Pri dlhodobom státí vieme ťažkosti zmierniť krúživými pohybmi v členkoch.
Bolesť dolných končatín pri venóznej hypertenzii je nutné odlíšiť od bolesti pri postihnutí tepien, pre ktorú je charakteristické, že sa zhoršuje pri chôdzi a pri zdvihnutí dolných končatín, keď tepny nie sú schopné zabezpečiť svalom dostatočný prítok krvi a to spôsobuje bolesť. Bolesť pri postihnutí tepien je silnejšia, niekedy je opisovaná ako bolesť pri uhryznutí psom a núti pacienta zastať.
Ďalšou príčinou bolestí dolných končatín môže byť tlak na nervy vystupujúce z miechy. Väčšinou na nervy tlačia výrastky stavcov. Takáto bolesť je skôr pásová, na bočnej strane stehien. Môže byť spojená aj s poruchou citlivosti kože v danej oblasti a je nezávislá od chôdze. K nej sú väčšinou pridružené i bolesti driekovej chrbtice. Diagnostika a liečba patria do rúk neurológa.
Podobné príznaky môže mať i syndróm nepokojných nôh. Pacienti majú pri tomto ochorení nutkanie hýbať nohami. Častým prejavom je mravčenie dolných končatín. Prejavy sa zmierňujú pri pohybe a zhoršujú v pokoji. Maximum ťažkostí je v noci a ochorenie je spojené i s poruchami spánku. Pri tomto ochorení majú ťažkosti nervový pôvod. Diagnostikou a liečbou sa zaoberajú neurológovia.
Diagnostika
Diagnostika kŕčových žíl je založená na klinickom vyšetrení, najmä na pohľade na stojaceho pacienta. V stoji sa naplnia kŕčové žily a môžeme tak najlepšie vidieť ich rozsah. Dôležité je tiež vyšetrenie pohmatom, keď tuhý bolestivý pruh v priebehu kŕčovej žily môže odhaliť povrchový zápal.
Kedy sa kŕčové žily nepoperujú?
V prípade, ak došlo ku komplikácii kŕčových žíl, ako je povrchový zápal kŕčovej žily, je lepšie nasadiť liečbu nízkomolekulovým heparínom a kŕčové žily operovať až po ústupe zápalu.
Podobne pri rozsiahlych kŕčových žilách a vredoch sa môže v okolí objaviť zápal kože až ekzém. V tomto prípade je tiež vhodné vyliečiť okolitý zápal a až potom riešiť varixy. Je nutné zdôrazniť, že bez liečby refluxu a bez odstránenia varixov sa budú zápaly opakovať.
Kŕčové žily nie je možné operovať ani vtedy, keď nie je priechodný hlboký žilový systém, čo je najčastejšie pri trombóze hlbokého systému. V tomto prípade je nutné najskôr vyliečiť hlbokú žilovú trombózu a spriechodniť hlboký systém. Ak nie je možné hlboký systém spriechodniť, kŕčové žily sa neoperujú, pretože cez povrchový systém a kŕčové žily je odvádzaná krv z dolných končatín. Odstránením povrchového systému by sme ohrozili celú končatinu.
Kŕčové žily sa neoperujú u pacientov so závažnými ochoreniami. Každý pacient by mal ísť na interné predoperačné vyšetrenie a chirurg by mal zvážiť, aké sú riziká operácie a aký je jej prínos. Riziká by nemali presahovať prínos operácie. To znamená, že u starších pacientov, ktorí majú viac ochorení, sa operujú len rozsiahlejšie kŕčové žily a také, ktoré pacienta výrazne obťažujú. Menej rozsiahle sa môžu riešiť neoperačnými spôsobmi.
Na druhej strane mladých a zdravých pacientov možno operovať i z dôvodov, ktoré sú viac kozmetické. Konečné rozhodnutie o operácii je na pacientovi, ktorý na seba berie riziká, a lekár by mu mal vždy dobre vysvetliť, aký prínos môže od operácie očakávať, ale aj aké sú jej riziká.
.
Zhrnutie
Kŕčové žily sú jedným z najčastejších ochorení v populácii, najmä u žien. Predstavujú veľmi široké spektrum prejavov od drobných metličkových névov až po nehojace sa vredy predkolenia. Varixy obťažujú pacienta nepríjemnými pocitmi, ktoré sú spôsobené žilovou nedostatočnosťou. Prejavy žilovej nedostatočnosti zvládne kompresívna bandáž, samotné kŕčové žily je nutné riešiť operačne alebo pomocou nových menej invazívnych metód. Kľúčovým vyšetrením je ultrazvukové vyšetrenie žilového systému dolných končatín. Na základe tohto vyšetrenia je potom možné určiť u pacienta optimálny postup, ktorý je často kombináciou viacerých liečebných metód.